در حال بارگزاری...

تجهیزات پسیو فیبر نوری

تجهیزات پسیو فیبر نوری به تجهیزاتی گفته می شود که در زمان راه اندازی و نصب به منظور بهره برداری از شبکه کامپیوتری فیبر نوری به کار گرفته می شود. با رواج کاربرد زیر ساخت شبکه فیبر نوری و همچنین شبکه FTTx، تولیدکنندگان در  صدد تولید تجهیزات جدید هستند. همچنین این تولید کنندگان تلاش می کنند تا علاوه بر نوآوری، محصولاتشان را به نحوی تولید نمایند که ضمن برخورداری از کمترین خطا، نصب آسانی داشته باشند. امروزه تنوع گسترده ای از تجهیزات فیبر نوری برای راه اندازی شبکه تولید می شود. علی رغم این موضوع امکان ساخت سفارشی این تجهیزات بر اساس نیاز شبکه نیز وجود دارد. تجهیزات پسیو فیبر نوری شامل قطعاتی چون : کانتکتور، پچ کورد، اسپلیتر، پیگتیل، مفصل فیبر و غیره است.

پچ پنل های فیبر نوری

در میان تجهیزات پسیو فیبر نوری، پچ پنل های فیبر نوری مبنی بر نحوه دسترسی و نوع اداپتور از گونه های مختلفی برخوردار هستند. غالبا پچ پنل های فیبر نوری از اداپتور های همگون برخوردارند. با این وجود در صورتی که انواع کانتکتور فیبر نوری مورد استفاده، بیش از یک نوع بوده باشد، این امکان به وجود می آید که پچ پنل های مورد نیاز اداپتور های هایبرد داشته باشند. این گونه از اداپتور ها ممکن است به منظور اتصال گونه های مختلف کانتکتور به کابل های فیبر نوری به کار گرفته شوند. قیمت پچ پنل ها مبنی بر ظرفیت، نوع اداپتور، کیفیت، تعداد اداپتور عموما متفاوت است.

پچ پنل های فیبر نوری

پچ پنل های فیبر نوری

اداپتور های فیبر نوری

تعدیل کننده یا همان اداپتور فیبر نوری، یکی دیگر از تجهیزات پسیو فیبر نوری محسوب می شود که از کار کرد واسط برخوردار است. اداپتور در اصل کانتکتور های فیبر های نوری را به هم متصل می کند. انواع مختلف اداپتور ها شامل: LC, SC, FC و غیره هستند. این بخش از تجهیزات پسیو علی رغم برخورداری از اشکال متفاوت عموما از کارکرد یکسانی برخوردارند. این قطعات عموما در داخل پچ پنل ها، انواع گوناگون جعبه های فیبر نوری، کاست ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. اداپتور های فیبر نوری به نسبت گونه های کانتکتور به صورت دو پورت (Duplex) و تک پورت (Simplex) در بازار موجود هستند.

اداپتور های فیبر نوری

اداپتور های فیبر نوری

اسپلیتر های فیبر نوری

اسپلیتر های فیبر نوری از جمله مهمترین تجهیزات پسیو فیبر نوری به شمار می رود. وظیفه ی این قطعات به اشتراک گذاری سیگنال نور میان مشترکین است. عموما اسپلیتر های فیبر نوری از یک یا دو پورت ورودی و تعداد زیادی خروجی برخوردار هستند. این قطعات معمولا در زیر ساخت شبکه FTTx، CATV (Community Access Television)، شبکه فیبر نوری (Fiber optical networks) و غیره مورد استفاده قرا می گیرد.

اسپلیتر های فیبر نوری

اسپلیتر های فیبر نوری

پچ کورد های فیبر نوری

در بین سایر تجهیزات پسیو فیبر نوری، پچ کورد های فیبر نوری متشکل از یک کابل هستند که دور سر آن ها از دارای کانتکتور فیبر نوری است. این قطعات برای مرتبط ساختن تجهیزات شبکه فیبر نوری کاربرد دارند. از جمله انواع مختلف پچ کورد های فیبر نوری می توان به: SC, LC,FC و غیره اشاره نمود. علاوه بر این پچ کورد های فیبر نوری در دو نوع دو کُر (Duplex) و تک کُر (Simplex) هستند.

 

کاست های فیبر نوری

کاست های فیبر نوری از جمله تجهیزات پسیو فیبر نوری هستند که فیبر های نوری پس از اتصال در داخل آن قرار داده می شوند. از این قطعات عموما در پچ پنل ها، جعبه های توزیع فیبر، فریم های توزیع فیبر (Optical Distribution Frame) و غیره که در موارد داخلی (Indoor) و خارجی (Outdoor) کاربرد دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

فشرده ساز حرارتی (Heat Shrink)

فشرده ساز حرارتی که در اصلاح عمومی به آن کریمپ حرارتی نیز گفته می شود، جهت استحکام بخشی فیبر نوری به شیوه مکانیکی کاربرد دارد. همچنین این وسیله برای حفاظت اتصالات و جوش های فیبر نوری نیز مورد استفاده واقع می شود. کریمپ حرارتی بعد از حرارت داده شدن فیبر نوری در دور محل اتصال قرار می گیرد. این امر مانع از شکستگی و همچنین مانع از ورود رطوبت و غبار به داخل محل اتصال می شود. قطعات تشکیل دهنده کریمپ حرارتی شامل موارد زیر است:

  • دو تیوپ بیرونی و درونی
  • یک قطعه میله تقویتی فولادی یا سرامیکی

مفصل های فیبر نوری

مفصل های فیبر نوری یکی دیگر از تجهیزات پسیو فیبر نوری به شمار می آیند. کار اصلی این قطعات محافظت از محل های اتصال و جوش فیبر های نوری است. به عبارت دیگر مفصل های فیبر نوری صرفا برای حفاظت از محل های اتصال رشته های فیبر نوری به کار می روند. گفتنی است که روند اجرای اتصال فیبرها، در درون کاست فیبر و در درون مفصل انجام می گیرد.

مطالب جدید

Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم؟