در حال بارگزاری...

تجهیزات پسیو شبکه

شبکه های رایانه ای عموما از دو دسته عمومی تجهیزات فعال و تجهیزات غیر فعال (Active & Passive) برخوردار هستند. در این میان به کلیه ابزار و لوازمی که کارکرد آن ها در رابطه با جریان برق نباشد، تجهیزات پسیو شبکه گفته می شود. به کلام دیگر، تمامی تجهیزاتی که در ایجاد، انتقال و قوی ساختن سیگنال ها نقشی ایفا نکنند، تجهیزات پسیو شبکه تلقی می شوند.

رک ها و متعقات آن در میان تجهیزات پسیو شبکه

رک ها در بین تجهیزات پسیو شبکه، به محفظه هایی اطلاق می شو که سرور به همراه سایر متعلقات آن اعم از روتر، سوئیچ، مودم و غیره در داخل آن قرار می گیرند. قسمت های مختلف یک رک به عنوان متعلقات آن شناخته می شود. این متعلقات عبارتند از:

  1. سینی های متحرک و ثابت که برای تفکیک بخش ها مورد استفاده قرار می گیرند.
  2. بلانک پنل ها.
  3. پاور ماژول ها.
  4. فن ها به منظور کنترل دما.
  5. چرخ ها و پایه ها.
  6. قفل های حفاظتی.
  7. نور پنل و انواع درب های شیشه ای با مقاومت بالا.

تجهیزات پسیو شبکه - رک

پچ پنل

پچ پنل در بین تجهیزات پسیو شبکه، عنصری است که برای اتصالات به کار می رود. عموما در زمان کابل کشی قسمت های مختلفی وجود دارد که در آن لحظه مورد استفاده قرار نمی گیرند. اما غالبا این امکان وجود دارد که در آینده به وسیله این سوکت ها از مدار شبکه استفاده شود. از این رو پچ پنل می تواند اتصال زیر سامانه های کابل کشی را محقق سازد. به عبارت دیگر کار اصلی پچ پنل متصل ساختن یک نود به شبکه خواهد بود. بر این اساس به وسیله پچ پنل در محلی که نود نصب می شود، اتصال به شبکه میسر می شود. شکل پچ پنل اغلب مستطیلی بوده و بر روی آن تعدادی پورت شبکه تعبیه شده و در داخل رک قرا می گیرد. پچ پنل جز ملزومات اساسی شبکه کابل کشی محسوب می شود و در کل نواحی توزیع طبقه، محوطه (FD,BD,CD) و ساختمان کاربرد دارد.

تجهیزات پسیو شبکه- پچ پنل

پچ کورد ها

از دیگر عناصر تجهیزات پسیو شبکه می توان به پچ کورد ها (Patch Cord) اشاره نمود. این عناصر در یک طرح کابل کشی عمومی، به منظور ایجاد اتصال سریع ما بین قسمت های ثابت با تجهیزات اکتیو مورد استفاده قرار می گیرند. پچ کوردها از اساسی ترین تجهیزات انتقال داده در شبکه به شمار می آیند، از این رو نباید طول آن ها بیش از حد مجاز باشد. محصولات شرکت برندرکس با دقت بسیار بالا در این زمینه تا کنون عملکرد مطلوبی ارائه داده است. با توجه به طراحی قابل توجه پلاگ ها شرکت Brandrex، سربندی کابل ها به هر نحوی که باشد تاثیری در عملکرد انتقال داده نداشته و نتایج مطلوبی برای کاربران به ارمغان خواهد آورد.

علاوه بر این طراحی کوچک پلاگ ها امکان کابل کشی در فضاهای کوچک و محدود را نیز به راحتی میسر می سازد.

تجهیزات پسیو شبکه - پچ کوردها

 سیستم های اتصال

نیازمندی مهم دیگر در بین تجهیزات پسیو شبکه، سیستم های اتصال هستند. به منظور سربندی کابل های مسی شبکه از کانکشن ها استفاده می شود. این بخش از عناصر تجهیزات پسیو شبکه، تحت عنوان کی استون یا کی استون جک نیز شناخته می شوند که تاثیر به سزایی در سرعت شبکه دارند. از این رو استفاده از سیستم های اتصال با کیفیت مطلوب از اولویت های راه اندازی شبکه محسوب می شود.

مطالب جدید

Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم؟