در حال بارگزاری...

تجهیزات ذخیره سازی

تجهیزات ذخیره سازی
HP
QNAP
Promise
ASUS
Overland

تجهیزات ذخیره سازی

در دنیای نوین امروزی، ذخیره سازی و نگهداری اطلاعات با استفاده از تجهیزات ذخیره سازی، یکی از مهمترین موضوعات پیش روی سازمان ها به حساب می آید. بر این اساس معمولا کارشناسان شبکه و مدیران در زمان طراحی مقدماتی شبکه یک مجموعه و یا به هنگام به روز رسانی و بهینه سازی شبکه با موضوعات مربوط به ذخیره سازی و تجهیزات ذخیره سازی داده ها مواجه می شوند.

تجهیزات ذخیره سازی

سامانه های پردازش در راستای ثبت و نگهداری داده های پردازش شده نیازمند تجهیزات ذخیره سازی هستند. در این سامانه ها به فضای ذخیره اطلاعات مخزن یا Storage اطلاق می شود. بر این اساس در زمان طراحی زیرساخت و سامانه شبکه می بایست فضای مخزن یا Storage متناسب با نیاز شبکه و زیرساخت در نظر گرفته شود. در این رابطه لازم به توضیح است که تجهیزات ذخیره سازی ویژه شبکه و سرور در دو گونه مختلف قابل طبقه بندی هستند. این دو گونه به شرح زیر است:

تجهیزات داخلی

تجهیزات ذخیره سازی داخلی مشتمل بر گونه های مختلف هارد دیسک (Hard Disk Drive) و تجهیزات جانبی آن (Accessories) هستند که درون کیس سرور قرار می گیرند.

تجهیزات ذخیره سازی داخلی

تجهیزات خارجی

در سوی دیگر، تجهیزات خارجی ذخیره سازی نیز مشتمل بر گونه های مختلف مبتنی بر هارد دیسک ها (Hard Disk Drive) و نوار های مغناطیسی (Magnetic tape) هستند. عموما تجهیزات خارجی ذخیره سازی به صورت مکمل، به دستگاه های سرور و یا شبکه ها اتصال می یابند. شایان ذکر است که این دستگاه ها نیز بر اساس زیر ساخت های سخت افزاری (Infrastructure Hardware)، ساختار های ارتباطی (Communication Structure)، سیستم های عامل (Operating system) و نرم افزار ها به زیر گروه های زیر طبقه بندی می شوند:

سامانه های ذخیره سازی DAS (Direct-attached storage)

DAS نوعی مخزن (Storage) تجهیزات ذخیره سازی دیجیتالی است که به صورت مستقیم به رایانه ها و یا سرورها منتصل می شود. به عبارت دیگر مدیریت و کنترل این نوع مخزن (Storage) با سرور است. این نوع فن آوری به هنگامی کاربرد می یابد که میزان اطلاعات مورد نیاز کاربر بیش از مجموعه حجم هارد دیسک های پیکر بندی شده بر روی سرور باشد. با توجه به این امر می توان با اضافه نمودن یک دستگاه DAS (Direct-attached storage) تعداد هارد دیسک های سرور را افزایش داد.

لازم به ذکر است که در این نوع تجهیزات ذخیره سازی ، ارتباط مخزن (Storage) با دیگر تجهیزات شبکه از طریق سرور تامین می شود. علاوه بر این در سامانه های ذخیره سازی DAS اموری مانند: خواندن، نوشتن و فُرمت اطلاعات نیز از طریق سرور انجام می شوند. به عبارت دیگر در این نوع از سامانه های ذخیره سازی سطح دسترسی سرور به صورت Block-Level Storage است. از جمله نمونه های شناخته شده ی این نوع سامانه های ذخیره سازی می توان به هارد های اکسترنال اشاره نمود.

یکی از قابل توجه ترین مزیت های سامانه های ذخیره سازی DAS (Direct-attached storage) سهولت استفاده و مقرون به صرفه بودن آن ها عنوان می شود. برای استفاده از این نوع فن آوری کافی است یک دستگاه و کابل مربوطه را تهیه نموده و سپس به سرور وصل شود. در این ارتباط به منظور پیکر بندی می بایست از تنظیمات Raid و پارتیشن ها در بخش پنل مدیریت سرور استفاده شود. عموما به کارگیری سامانه ذخیره سازی DAS در مواردی که ذخیره سازی مستقیم اطلاعات در سرور نیازمند: کنترل، مدیریت و کاربرد آن از سایر بخش های شبکه نباشد، توصیه می شود.

سامانه های ذخیره سازی DAS (Direct-attached storage)

سامانه های ذخیره سازی (Storage Area Network (SAN

SAN نوعی مخزن (Storage) در تجهیزات ذخیره سازی است که دسترسی آن به صورت Block level است. عملکرد SAN بدین شرح است که: در این سامانه سرور های متصل، به صورت مستقیم و بدون واسطه به بلاک های هارد دیسک ها دسترسی یافته و به همین دلیل سرعت بالایی در نقل و انتقال اطلاعات در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. این سامانه تقریبا برای هر زمینه کاربردی مانند:

  • ذخیره سازی پایگاه های داده؛
  • ذخیره سازی فایل ها؛
  • فضا های مرتبط به فایل های سیستم های ماشین های مجازی (Virtual Machine File System

با سرعتی بسیار زیاد از قابلیت استفاده برخوردار است. لازم به ذکر است فضای اختصاص یافته به سرور ها -که از طریق SAN میسر می شود- به صورت Block level است؛ از این رو کاربر از این امکان برخوردار خواهد بود تا گونه های مختلف فایل را در فضای ذخیره سازی اختصاص یافته نگهداری نماید. به عنوان مثال: در صورتی که کاربر از سیستم عامل ویندوز (Windows) استفاده نماید، فضای اختصاص یافته به آن به صورت NTFS (NT File System)، و در صورتی که از VMware Server استفاده کند به صورت VMFS فرمت می شود. در حالت کلی نحوه ارتباط سرور با SAN مشابه DAS است. به همین دلیل SAN در سازمان هایی که از تعداد زیادی سرور تشکیل شده اند، با انعطاف و کارکردی بهتر و بیشتر نسبت به DAS ظاهر می شود.

عموم کارشناسان بر این عقیده اند که این نوع سامانه های ذخیره سازی در فرآیند های تهیه نسخ های پشتیبان از اطلاعات (Backuping) و بازیابی از حادثه (Disaster Recovery) از کارآمدی بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین منظور ساختار خوشه ای (Clustering) در شبکه های کامپیوتری وسیع با به کارگیری از تجهیزات ذخیره سازی SAN صورت می پذیرد.

سامانه های ذخیره سازی (Storage Area Network (SAN

سامانه های ذخیره سازی (Network Attached Storage (NAS

NAS نوعی مخزن (Storage) در تجهیزات ذخیره سازی است که امروزه یکی از پرکاربردترین سامانه های ذخیره سازی در دنیا به شمار می آید. در حالت کلی تجهیزات NAS به شکل یک سرور عمل می کنند. در این حالت تعداد زیادی هارد -در تناسب با گونه و مدل آن ها- در سامانه بر پا می شود. بر این اساس کلیه کارهای مدیریت هارد دیسک ها، بستر های ذخیره و نگهداری اطلاعات به وسیله ی سیستم عامل این سامانه ی ذخیره سازی صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که تمامی تجهیزات ذخیره سازی NAS بر مبنای پروتکل TCP/IP (Internet Protocol Suite) بوده و از طریق آی پی  آدرس (IP Address) از قابلیت دسترسی برخوردار هستند. توجه به این موضوع ضروری است که پروتکل دسترسی به NAS از جمله پروتکل های File-Based به حساب می آیند. بر این اساس، این سامانه از قابلیت ذخیره نمودن داده ها و اطلاعات در ساختار پروتکل NFS (Network File System) و پروتکل CIFS (Common Internet File System) برخوردار است. در نتیجه کلاینت (Client) با هر سیستم عاملی در ساختار شبکه از این امکان برخوردار خواهد بود تا به فایل ها و منابع روی شبکه ی NAS دسترسی داشته باشد.

به عبارت دیگر در تجهیزات ذخیره سازی NAS، زمانی که کاربر به NAS متصل می شود، شرایط مشابه به اتصال او به یک پوشه اشتراکی (Shared Folder)  خواهد بود.

سامانه های ذخیره سازی (Network Attached Storage (NAS

سایر مزایای تجهیزات ذخیره سازی NAS

عموما تجهیزات ذخیره سازی NAS به منظور مدیریت ساختار یافته و متمرکز فایل های یک سازمان، و به اشتراک گذاری فایل ها میان کاربران مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که خدمات به اشتراک گذاری در سامانه NAS پیچیدگی های مدیریت فایل سرور و تنگنا های مربوط به محدویت فضا در لوکال دیسک (Local Disk) را کاهش می دهد. از سوی دیگر این سامانه پیکره ی ذخیره سازی اطلاعات را ارتقا بخشیده و با تجمیع آن ها مانع از پراکندگی اطلاعات در شبکه می شود. از جمله دیگر مزیت های قابل توجه NAS نسب به DAS، سهولت اشتراک گذاری فایل ها میان چندین کاربر است. علاوه بر این باید توجه داشت که در این نوع سامانه ذخیره سازی، سرعت انتقال اطلاعات نیز نسبت به فایل سرور های قدیمی بسیار بالا است.

عناوین اصلی فعالیت‌های شرکت

اجرا و طراحی

زیر ساخت شبکه‌های مخابراتی

toptenreviews wireless earbuds www.slotsups.com/

(MAN.WAN,LAN)

مشاور و مجری

پروژه‎ها و طرح‎های انفورماتیکی

اجرا و طراحی

مراکز داده و سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات

مبتنی بر محیط‌های شبکه

فروش و راه‌اندازی

انواع سرورهای پیشرفته

 جهت کاربردهای سازمانی

فروش، طراحی و پیاده سازی

دوربین‌های مدار بسته

و تلفن‌های تحت شبکه

مشاوره، طراحی و پیاده سازی

شبکه‌های اختصاصی

و  سیستم های امنیت شبکه

بر اساس علوم تخصصی

EN / PR
Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم؟