در حال بارگزاری...

مجری دیتاسنترهای حرفه‌ای در سطح ایران

DATA CENTER

Cisco

تجهیزات اکتیو سیسکو

اکتیو شبکه سیسکو (cisco)

شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) یکی از معتبر ترین تولید کنندگان در عرصه تجهیزات دیتا سنتر به شمار می آید. اهم محصولات این شرکت شامل: سوئیچ ها، روتر ها و اکسس پوینت ها هستند که در مقیاس متنوعی ارائه شده اند. عموم متخصصین معتقدند که شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) ضمن ارائه تجهیزاتی با کیفیت عالی و منحصر به فرد پیشرو ترین آن ها به شمار می آید. تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) جزو محبوب ترین تجهیزات به کار گرفته شده در اتاق های سرور هستند که پیکر بندی و راه اندازی آن ها عملا بدون حضور متخصصین مسلط به تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) عملی نیست. شرکت نت پرداز آذر ضمن برخورداری از نیروی متخصص در این زمینه و امکان تامین تجهیزات در این عرصه نیز به عرضه خدمات می پردازد.

اکتیو شبکه سیسکو (Cisco)

شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) یکی از معتبر ترین تولید کنندگان در عرصه تجهیزات دیتا سنتر به شمار می آید. اهم محصولات این شرکت شامل: سوئیچ ها، روتر ها و اکسس پوینت ها هستند که در مقیاس متنوعی ارائه شده اند. عموم متخصصین معتقدند که شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) ضمن ارائه تجهیزاتی با کیفیت عالی و منحصر به فرد پیشرو ترین آن ها به شمار می آید. تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) جزو محبوب ترین تجهیزات به کار گرفته شده در اتاق های سرور هستند که پیکر بندی و راه اندازی آن ها عملا بدون حضور متخصصین مسلط به تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) عملی نیست. شرکت نت پرداز آذر ضمن برخورداری از نیروی متخصص در این زمینه و امکان تامین تجهیزات در این عرصه نیز به عرضه خدمات می پردازد.

http://photo20.ir/images/qn8uhns3dk3cliftbmrk.png

پیشینه شکل گیری شرکت سیسکو (Cisco)

شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) فعالیت خود را در زمینه تولید مسیر یاب (Router) و فن آوری های مرتبط با شناسایی مسیر (Routing) آغاز نمود. گفته می شود که این شرکت از ابتدای کار خود در زمینه تولید مسیریاب ها نیز سود قابل توجهی نیز کسب نموده بود. مهمترین عملکرد شرکت سیسکو (Cisco) در تولید مسیر یاب ها (Router) این بود که محصولات شرکت در حوزه پروتکل های متفاوت قابل استفاده بود. گفتنی است که قبل از این عملکرد شرکت سیسکو فنآوری مسیریابی مورد استفاده قرار می گرفت، اما فن آوری های پیشین از قابلیت مسیریابی در بین پروتکل های مختلف برخوردار نبودند. اما با توسعه شبکه های اینترنتی و مورد قبول واقع شدن پروتکل IP به صورت پروتکل اصلی، روتینگ یا مسیر یابی اینترنتی و شبکه های رایانه ای مسیریاب های شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) پیشرفته شدند.

برای شرکت سیسکو تولید روتر ها نخستین قدم به سوی پیشبرد اهداف فن آورانه به شمار می آمد. این شرکت در ادامه توانست تا با خرید مجموعه های تولید فن آوری و توسعه و سرمایه گذاری در محصولات چون اکسس پوینت ها، فایروال ها، سوییچ ها و تلفن های اینترنتی VOIP  موفقیت های خود را ارتقا دهد. سیسکو پس از خریدن مجموعه تولیدی کالپانا (Kalpana) طی آخرین دهه قرن ۲۰ (سال ۱۹۹۴) توانست پیشرفت های قابل توجهی را در عرصه سوئیچ های اترنت کسب نماید. همچنین این شرکت موفق شده بود تا در سال های پایانی قرن بیستم (سال ۱۹۹۹) یکی از قدرتمندترین سویچ های آن زمان (Catalyst 6500) را روانه بازار نماید.

محصولات و تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco)

شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) صرفا یک کمپانی تولیدی به حساب نمی آید. بلکه این شرکت در اصل یک کمپانی High Tech است که از زیر مجموعه های فوق تخصصی در حوز های متنوع شبکه های رایانه ای ( دیتا سنتر، امنیت، سرور، وایرلس، مدیریت فضای ابری، وُیپ، و غیره) برخوردار است. گفتنی است که این شرکت علاوه بر تولید تجهیزات شبکه، راهکار های ویژه و نرم افزار های تخصصی را نیز در حوز های گفته شده ارائه می دهد. توجه به این موضوع ضروری که شرکت سیسکو به صورت منفرد پروتکل و استاندارد های گوناگونی در شبکه های رایانه ای و تجهیزات تولید شده در این مجموعه تعریف نموده است. همین رویکرد موجب شده است تا سیسکو در پیشرفت فن آوری شبکه های رایانه ای و دیتا سنتر نقش محوری را ایفا نماید.

طبق گزارشش های منتشر شده، گفته می شود که سی چند سال اخیر شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) رشد قابل توجهی در زمینه تولید تجهیزات مربوط به مراکز داده و فضا های ابری و شبکه های رایانه ای داشته است. مواردی که زیر به آنها اشاره می شود از جمله کلیه این دستاورد ها به شمار می آیند:

 • گونه های متنوع سوئیچ های لایه ۲ و لایه ۳
 • گونه های متنوع روتر
 • تجهیزات مربوط به شبکه های SAN (Cisco MDS 9000 Series)
 • انواع اکسس پوینت ها برای کار برد های فضای باز (Outdoor) و فضای بسته (Indoor)
 • سوئیچ های Nexus (مورد استفاده در ساخت مراکز داده قوی)
 • کلیه تجهیزات مرتبط با مجازی سازی شبکه
 • تجهیزات مرتبط با شبکه های نرم ‌افزار محور (Software-Defined Networking)
 • فن آوری ACI
 • سرور های یکپارچه رایانه ای Cisco UCS Server
 • فایر وال های نسل جدید (ASA و Firepower)
 • نرم افزار های VOIP و Collaborationnexus switches

سوئیچ های سیسکو

از جمله تولیدات قابل توجه شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco)، می توان به سوئیچ های این شرکت اشاره نمود. گفتنی است که سوئیچ های شبکه تجهیزاتی هستند که گره ها (Node) و دستگاه ها (Device) تحت شبکه را از طریق روند راه ‌گزینی بسته کوچک (Packet Switching) به یکدیگر متصل می کنند. عملکرد سوئیچ به این ترتیب است که ابتدا فریم هایی را دریافت نمود و پس از پردازس آن ها، در نهایت جهت ارسال به هدف تصمیم گیری می نماید.

عملکرذ سوئیچ ها بر اساس مک آدرس (Mac Address) تعریف شده و بر این اساس اقدام به تصمیم گیری در خصوص انتخاب پورت برای ارسال فریم به مقصد می نماید. به عبارت دیگر سوئیچ از اینکه کدامین پورت به کدامین مک آدرس (Mac Address) تعلق دارد، مطلع است و بر این اساس است که تصمیم گیری می نماید.

طبق نظر سنجی های اینترنتی، گفته می شود که یکی از قدرتمند ترین و محبوب ترین سوئیچ های شبکه توسط شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) تولید شده است. همچنین گفته می شود که پر فروشترین مدل این تجهیزاتCisco 2960  بوده است. یکی دیگر از محبوب ترین مدل های سویچ های سیسکو نیز Cisco-3850 عنوان شده است. عملکرده این سوئیچ ها نیز در لایه ۳ بوده و قابلیت مسیریابی به شبکه می افزایند.

Cisco 2960

روتر های سیسکو

از جمله تولیدات قابل توجه شرکت تولید کننده تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco)، می توان به روتر های این شرکت اشاره نمود. گفتنی است که روتر ها یک دستگاه (Device) لایه ۳ هستند. این بدین معنی است که روتر ها در مدل اتصال متقابل سامانه‌های باز (OSI) در لایه ۳ و یا به عبارت دیگر در شبکه کار می کنند. برای درک واضح تر می توان اشاره نمود که: روتر ها دو یا چندین شبکه محلی را که جدای از یکدیگر بوده و از سامانه آدرس IP متفاوت برخوردار هستند را به یکدیگر متصل می نمایند. بر این اساس روتر ها بین این شبکه های محلی مسیریابی (Routing) را نیز فعال می کنند.

در اصل روتر ها در  شبکه های رایانه ای نقش Gateway را بر عهده دارند و پکت های شبکه ها به منظور اینکه از شبکه ای به شبکه دیگر انتقال یابند می باید از روترها یا Gateway ها در یک شبکه عبور نمایند. در این هنگام است که عملکرد مسیریابی رخ می دهد. گفتنی است که در گذر زمان روتر ها تغییراتی داشته و قابلیت های قابل توجه امنیتی به آن ها اضافه شده است. از جمله این قابلیت ها که در روتر های سیسکو مشاهده می شود به صورت فهرست در زیر معرفی می شود.

مشخصات عمومی روتر های سیسکو
 1. به طور کلی اغب روتر های سیسکو از قابلیت های زیر پشتیبانی می کنند:
 2. قابلیت پشتیبانی از vpn لایه ۲، قابلیت پشتیبانی از vpn لایه ۳، قابلیت پشتیبانی از IPSEC؛
 3. قابلیت پشتیبانی از مسیریابی پروتکل RIP؛
 4. قابلیت پشتیبانی از مسیریابی پروتکل RIPv2؛
 5. قابلیت پشتیبانی از مسیریابی پروتکل BGP؛
 6. قابلیت پشتیبانی از مسیریابی پروتکل OSPF؛
 7. قابلیت پشتیبانی از مسیریابی پروتکل EIGRP؛
 8. قابلیت پشتیبانی از فهرست کنترل دسترسی (ACL یا Access Control Lis)؛
 9. قابلیت پشتیبانی از قرارداد پیکربندی پویای میزبان (DHCP)؛
 10. قابلیت پشتیبانی از راهگزینی بر چسب چند قرارداری (MPLS)؛
 11. قابلیت پشتیبانی از PBR ؛
 12. قابلیت پشتیبانی از NBAR؛

عموما روتر ها در میان تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) در دسته های گوناگونی تولید و ارائه می شوند. در این بین روترهای Branch برای شرکت ها و نهاد هایی با رده ی متوسط تعریف شده اند. این دسته از روتر ها شامل مدل های  ISR 4000، ISR1800، ISR1900، ISR 1000 هستند. گفتنی است که پیشوند ISR در روتر های سیسکو نشانگر قابلیت پشتیبانی از سیستم VOIP است.

ISR 4000

اکسس پوینت سیسکو

یکی دیگر  از محصولات پر مخاطب در بین تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco)، می توان به اکسس پوینت اشاره نمود. این تجهیزات شامل اکسس پوینت هایی با عملکرد در حوزه Wireless Lan، outdoor و indoor هستند. این محصولات با قابلیت پشتییبانی از استاندارد IEEE 802.11ac در فریکانس ۵ گیگا هرتز امکان توزیع سرعت ۱ گیگابیت را در شبکه های کامپیوتری محیا می کنند. لازم به یاد آوری است که عملکرد این گروه از تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco) در محیط هایی که تعداد گره ها (Node) زیاد باشد، بهتر خواهد بود.

Aironet به عنوان برند ویژه اکسس پوینت های سیسکو (Cisco) شناخته شده است. قابلیت های ویژه این برند در زیر به صورن فهرست وار ارائه می شود:

 • قابلیت پشتیبانی از فن آوری MU-MIMO
 • قابلیت پشتیبانی همزمان فریکانس های ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز
 • قابلیت پشتیبانی از آنتن خارجی به منظور گسترش فضای تحت پوشش،
 • قابلیت پشتیبانی از پهنای ۱۶۰ مگا هرتز در کانال های بی سیم (Wireless)
 • قابلیت پشتیبانی از فن آوری CleanAir با هدف پیشگیری از تداخل فریکانس در حوزه های تحت پوشش بیسیم (Wireless)

Aironet

فایروال سیسکو

یکی دیگر از تولیدات محبوب در بین تجهیزات اکتیو شبکه سیسکو (Cisco)، فایروال سیسکو است. باید توجه داشت که امروز تهدیدات امنیتی بسیار پیچیده تر و پیشرفته تر شده اند. از این رو تجهیز تخصصی در مقابل تهدیدهای امنیتی امری غیر قبل انکار است. فایروال های جدید سیسکو (Next Generation Firewall) تجهیزاتی هستند که در برابر تهدیدهای امنیتی، تولید شده و از قابلیت به روز رسانی برخوردار هستند. فایروال های سری  ASAاز جمله این تجهیزات محسوب می شوند که بر اساس دستورات تعریف شده، قبل از عملی شدن تهدید، عملکرد کل شبکه متوقف می سازند. این نوع عملکرد در اصطلاح به Proactive Threat Defense معروف است.

سایر قابلیت های دیگر های سیسکو به شرح زیر است:

 • فیلتر نمودن لایه های کاربری (لایه هفت) با فناوری DPI
 • برخورداری از ماژول IPS در برابر حمله های DDOS و DOS و عملکرد های ناشناخته ی ویروس ها و بد افزار ها
 • کنترل و بررسی پکت های رمز نگاری شده ی سایت هایی که به وسیله ی SSL یا TSL رمز گذاری شده اند.
 • برخورداری از ماژول Antivirus به منظور بازرسی پکت های شبکه با توجه به حضور بد افزار ها و ویروس ها

فایروال سیسکو

EN / PR
Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم؟